Yurt Dışından Ürün Getirmek, İthalat Yapmak

0

Yurt Dışından Ürün Getirmek

Ticaretle mikro ya da makro düzeyde ilgilenen herkes bir şekilde düşük maliyetli ürünlerin peşine düşüyor. Bu doğal olarak yüksek kar elde edebilmenin altın kuralı. Fakat bir de düşük maliyetin yanında yüksek kalite ve ürün çeşitliliği bir araya geldiği zaman ticaretin hacmi daha da genişlemeye başlıyor. Vizyonunu sadece Türkiye ile sınırlamayıp yurt  dışından ürün getirmek konusunda atılgan davranan girişimciler, hemen fark yaratıyor. Doğru ülkelerden en doğru zamanda doğru ürünleri temin etmek, büyük kazançlar yaratabilir.

Yurt dışından ürün getirmek noktasında bazı gümrük kurallarını araştırmak, iyi bir muhasebeci veya gürmüş müşaviriyle çalışmak, kur hesaplamalarını doğru analiz etmek oldukça önemli. Daha da önemlisi hedef kitleniz için en ideal ürünü sunabilmek. Ucuz hammadde ve ucuz işçilikten ötürü dünyada ihracatın son derece ucuz oluğu ülkeler bulunuyor. Bu ülkelerin başını özellikle son yıllarca Çin çekiyor. Hükümetin yarattığı destekle beraber Çin, online satışlarda, bir başka deyişle yurtdışına ürün ihraç etme konusunda büyük bir başarı hikayesi elde etti.

İthalat ve İhracat Nedir?

Türkiye de dahil olmak üzere ticaretin kıyısından köşesinden uğraşan herkes artık yurt dışından ürün getirmek konusunda eskisi kadar zorluk çekmiyor. Yurtdışındaki sitelerden ya da firmalardan satmak amacıyla ürün sipariş vermeden önce ithalat ve ihracat kurallarını iyi kavramanız şart. İthalat, üretimi  tamamen ülke dışında gerçekleşmiş olan ürünlerin, yurt içindeki alıcılar tarafından temin edilmesi işlemidir. Online trafiğin artması ve internetin etkin bir hal alması, ithalat yapmak noktasında herkesin önünü açmaya başlamıştır. İhracat ise bu durumun tam olarak ters senaryosudur. Yurtdışına bir mal ihraç ettiğiniz zaman ülkenize sıcak bir şekilde döviz akışı sağlanır. Bu da ekonomiyi dengelemenin önemli bir yoludur.

İthalat vasıtasıyla edinilen ürünlerin doğru ve verimli kullanılması, önemli bir geri dönüşüm sağlar ve bu da iyi bir yatırım fırsatı sunar. İthalat yapmak bu açıdan ancak doğru ve akılcı olduğu ölçüde desteklenmelidir. Küçük girişimcilerden ziyade büyük yatırımcıların ithalat girişimleri, dövizin azalması anlamına gelir. Bu da azalan dövizle beraber Dolar ya da Euro gibi para birimlerinin daha değerli hale gelmesine zemin hazırlar. İthalat yapmak bu açıdan ülke ekonomisi bağlamında ciddi bir sorumluluk gerektirir.

Nasıl Ürün Getirebilirim?

Yurt dışından ürün getirmek, eskisi kadar zor ve sancılı bir süreç değildir. Limited şirketler adına bazı ağır sorumluluklar yüklenildiği için artık insanlar genelde kişisel şirketlerini kuruyorlar ve ürün alımlarını bu şirketler üzerinden gerçekleştiriyorlar. Şahıs şirketlerine gelen vergilerle diğer şirket tipleri için uygun görülen vergiler arasında farklar olabiliyor. Bu konuda daha detaylı bilgileri muhasebe elemanınız size ulaştıracaktır.

Öncelikle hangi sektör için hangi ürünü getirmek istiyorsanız o ürüne ilişkin detaylı bir sektör araştırması yapmalısınız. Yanlış ya da başka bir deyişle ölü bir yatırım, yüklü miktarda paranızın çöpe gitmesi demek.  Yurt dışından Dolar ya da Euro üzerinden mal getiren kişiler özellikle kriz zamanlarında en büyük darbeyi yiyen kitle oluyor.

Yüksek kazançlar elde edebilmek için ülkemizde karşılığı olan, kitlesi olan ürünler getirmelisiniz. Çeşitli nedenlerden ötürü ürünlerini yurt ışına ucuz fiyata ihraç eden ülkelerin siteleri bugünün en popüler yönelimi. Aliexpres ya da Alibaba gibi trend siteler e-ticaret ve alışveriş geleneklerini tümüyle yıktı diyebiliriz. Çin hükümeti kargolama konusunda bu şirketlere destek sunuyor. Bu ve ucuz işçilik, ucuz hammadde gibi önemli nedenlerden ötürü uygun fiyattan satışa sunulan ürünler, online sistemlerde adeta kapış kapış satılıyor. Şirketiniz üzerinden yüklü miktarda ürün almak için gümrük vergisi veya gümrük kuralları konusunda bilgi sahibi olmalısınız.

Her ülkenin kendine has gümrük kuralları olabilmektedir. E-ticarette dropshipping gibi yöntemler, başka kişilerin ürünlerine satış ortağı olmanızı sağlıyor. Öte yandan Amazon gibi dev e-ticaret siteleri, ithalat ve ihracat konusundaki bütün kalıpları değiştirdi diyebiliriz. Artık bu tip sitelere üye olmak ve güvenilir satıcılar bulmak koşuluyla adresinize kadar ürün siparişi verebilirsiniz. Bu şekilde yurt dışından ürün getirmeye çalışanların merkezindeki ülke Çin’dir. Çin ürünlerinin bazılarını perakende bazılarını ise toplu şekilde almanız mümkün.

Online Sitelere İlgi Büyük

Aliexpress tekil satışlara olanak verirken Alibaba genelde toplu satışların yapıldığı bir platform. Bu tip siteler üzerinden ithalat gerçekleştirmenin ya da ürün getirmenin tek handikabı ürünlerin ne yazık ki geç gelmesidir. En iyimser haliyle toplu bir ürün siparişi verdiğinizde ürünleriniz 30-40 gün aralığında elinize ulaşır. Ürünler deniz yoluyla, yük gemileriyle ülkeye giriş yapar. İrsaliye, proforma başta olmak üzere pek çok gümrük işlemini muhasebeciniz ya da gümrük müşavirinizle beraber halletmeniz gerekiyor. İhracat esnasında ise seri numaraları aynı olmak şartıyla Türkçe ve İngilizce faturalar oluşturmanız gerekiyor.

Ülkemizde son dönemlerde yurt dışından en çok getirilen ürünler elektronik alanındadır. Bilhassa mobil cihazlara dair basit aksesuarlar, büyük ilgi görüyor. Bazı ürünlerde alıcılar 3-4 katı kadar kar elde edebiliyor. Genelde 15 bin Dolar ve altındaki ürünlerin giriş ve çıkışlarında bürokratik açıdan pek bir zorluk yaşanmıyor. Bu sınırın aşılması beyanı zorunlu kılıyor. Hayvanlarda, bazı gıdalarda ve makyaj malzemelerinde genellikle çeşitli kısıtlamalar söz konusu oluyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.