İnternetten Para Kazanma Yolları

0

İnternetten Para Kazanmak

İnterneti sadece araştırma yapılan, video izlenen, haber okunan, sosyal medyada eşe dosta bakılan ya da bankacılık faaliyetlerini gerçekleştiren bir platform olarak görüyorsanız, bir noktayı gözden kaçırıyorsunuz demektir.  İnternet, bütün bu işlevlerinin yanında bir de müthiş bir para kazanma alanıdır. Bugün tüm dünyada internet üzerinden freelance şeklde para kazanan çok sayıda insan var.

Hatta bunu bir ek iş olarak değil, doğrudan gelir getiren bir ana iş olarak yürütenlerin sayısı da azımsanmayacak düzeyde. İnteraktif bir platform olduğu için, her dönem internet dünyası başka başka dinamiklerden besleniyor. Örneğin Youtuber kavramı, Youtube sitesinin son yıllarda yükselişe geçmesiyle ve bazı stratejik değişiklikleriyle ortaya çıkan, tazen bir kavram. İçerik yazarlığı, SEO oluşumlarının önem kazanmasıyla ortaya çıkmış yeni bir meslek dalı.

E-kitap yazmaktan, anket doldurmaya, video yüklemekten, özgün fotoğraf satmaya, sosyal medya hesaplarını yönetmekten e-ticarete oldukça geniş ve dinamik bir alandan söz ediyoruz. İnternetten para kazanmak adına önce kendi eğilimlerinizi tanımanız, internette günde kaç saat vakit ayırabileceğinizi ortaya koymanız gerekiyor. Daha sonra internetten para kazanmak adına hangi işlerin trend olduğunu analiz etmelisiniz. Her freelance iş, size aynı düzeyde para kazandırmaz.

Bu biraz da yaptığınız işin içeriğiyle, biraz hedef kitleyle ve biraz da yaratıcı hamlelerinizle alakalı bir durum. Sosyal medya hesaplarından, freelance sitelerinden ya da internetten para kazanmak ile ilgili ilan sitelerinden güncel duyuruları takip edebilir, kendinize uygun işlere başvurabilirsiniz. İnternet üzerinden herhangi bir sermayeye ihtiyaç duymadan, ortalama bir gelir elde edebileceğiniz para kazanma yollarına gelin hep birlikte göz atalım.

1-E-kitap Yazarı Olun

Edebi yönünüz kuvvetliyse, yazmaya bir şekilde merakınız ve eğiliminiz varsa, e-kitap yazarak ciddi bir gelir elde edebilirsiniz. E*kitap son yıllarda özellikle gençler arasında oldukça yaygın. Hem okuması daha pratik hem de önlerinde çok fazla seçenek söz konusu. Bu bağlamda Wattpad gibi uygulamaları inceleyebilirsiniz.

2- İçerik Yazarı Olun

SEO konusu, pek çok internet sitesi için artık hayati bir öneme sahip. Google üst sıralara tırmanabilmeleri adına web sitelerine belli kriterler sunuyor. Bu kriterlerin içinde özgün ve kaliteli içerikler üretmek başı çekiyor. Bu yüzden web siteleri için iyi bir trafik almak isteyen herkes içerik yazarlarına muhtaç durumda. İçerik ajanslarına ya da makale sitelerine başvuruda bulunabilirsiniz.

3- Youtuber Olun

Youtube, Google ile iş birliği yaptıktan sonra pek çok stratejiyi değiştirmek durumunda kaldı. Bu köklü değişimler Youtube sitesini adeta zirveye çıkardı. Youtube internetten para kazanmak isteyen binlerce fenomeni ortaya çıkardı. Bugün dünyanın en çok izlenen video sitesi olan Youtube, herkese bu alanı özgür bir şekilde sunuyor. Özgün video içerikleri üretin ve abone sayınızı arttırarak para kazanın.

4- Fiver Üzerinden Becerilerinizi Kazanca Dönüştürün

Fiver dünyadaki bütün freelance çalışanları bir araya getiren harika bir proje. Site İngilizce olarak yayın yapıyor ve ödemeleri Dolar üzerinden gerçekleştiriyor. Uluslar arası müşterilerle kontak kurmak ve sanatsal becerilerinizi kısa vadede gelire dönüştürmek için Fiver harika bir platform. Burada ses sanatçıları, video kurgu uzmanları, grafik tasarımcılar ya da deneyimli yazarlar bulunuyor.

5- Özgün Fotoğraflarınızı Satın

Türkiye’deki pek çok amatör ya da profesyonel fotoğrafçı artık internet üzerinden çalışmalarını kolayca kazanca dönüştürüyor. Telif haklarından ötürü artık özgün fotoğrafların kıymeti çok fazla. Tıpkı SEO içerikler gibi özgün fotoğraflara ihtiyaç doğuyor. Shutterstock bu konuda size önerebileceğimiz en iyi platformlar arasında.

6- Açık Arttırma İle Eşyalarınızı Satın

Açık arttırma bilindiği gibi ticarette uygulanan çok eski bir yöntem. Şimdi bu yöntemin bazı alışveriş sitelerinde de olduğunu görüyoruz. Meraklılarına, evinizde bulunan ve artık kullanmadığınız her türlü eşyanızı satabilirsiniz. N11 ve E-Bay siteleri bu anlamda gayet uygun platformlar.

7- Sanal Mağazalar Açın

E-ticaret sitesi açmak suretiyle para kazanmak son dönemde oldukça yaygınlaştı. E-ticaret sitelerinin teknik olarak ya da hukuki olarak diğer sitelerden belli farkları var. Bu tip hususlara dikkat ederek iyi bir e-ticaret sitesi açabilir, buradan çeşitli ürünler satabilirsiniz. Yeterli altyapısı olmayanlar dropshipping  yöntemini araştırabilir. Bu tip siteler, kullanıcılara depolama ya da site konusunda destek sunabiliyor. Size sadece satış ortaklığı yapmak ve müşteri bulmak kalıyor.

8- Oyun Oynayarak Para Kazanın

Oyun oynayarak para kazanacağınız hiç aklınıza gelir miydi? Artık internette bu gayet mümkün bir durum. Uygun zamanınız haricinde, oyunlara merakınız da varsa, bu iş tam size göre. Online oyunun bugün dev bir sektöre dönüştüğünü unutmayın.

9- Anket Doldurun

Anket doldurmak suretiyle internet üzerinden para kazanmak, oldukça eski bir yöntem. Bu konuda hizmet veren pek çok site var ve her birinin belirlediği rakamlar birbirinden farklı. Genelde küçük rakamlar gibi görünse de yapacağınız anket sayısını arttırdığınız süre, kazancınız da aynı doğrultuda artacaktır.

10- İnstagram Üzerinden Satış Yapın

Bugünün hiç kuşkusuz en popüler sosyal medya aracı İnstagram. Özellikle Facebook ile birleştikten sonra daha da büyümeye başlayan İnstagram, artık pek çok kişi için bir kazanç kapısı. Online butik dükkanların dikkat çektiği site üzerinden satış yapmak için hedef kitlenize yönelik, doğru ve etkili içerikler hazırlamalı, bunları yüksek çözünürlüklü fotoğraflarla desteklemelisiniz. Takıdan, ayakkabıya, kıyafetten antikaya dek aklınıza gelen her konuda satış yapan insanlara rastlayabilirsiniz. Neden siz de bu kişilerden biri olmayasınız?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.