İcralık Malları Alıp Satarak Para Kazanmak

0

İcralık Malları Alıp Satarak Para Kazanmak

Piyasa kötüye gittikçe her geçen gün daha fazla mal icralık oluyor. Bu malları alıp satmak için duygusallıktan biraz uzaklaşmak gerekiyor. Zira bu malları alıp satarak gelir elde etmek mümkün. Üstelik bu kar oranları kimi taşınmazlarda yüzde 50’leri dahi bulabiliyor.

Akıllı davranmak ve fırsatları kovalamak, bu iş için en önemli kıstaslardan. İşte icralık malları alıp satarak para kazanmak için izlenecek diğer yollar. Duygusal davranarak çekimser hareketlerde bulunmak yalnızca bu fırsatların başkaları tarafından değerlendirilmesine yol açacaktır.

Öncelikle Finansal Amaç Belirlenmeli

Öncelikli hedefiniz kar elde etmek olmalı. Bu kar oranı yüzde 10, 15, 20 ya da 50 olabilir. Önemli olan bunu ne şekilde yapmaya karar vereceğiniz. Öncelikle kararlı davranmalı ve birikiminizi akıllıca harcamalısınız. Örneğin bir ev mi alıp kiraya mı vermek istiyorsunuz? Ya da bir araba alıp daha yüksek bir rakama satmak mı? Unutmayın, ne yaparsanız yapın, bu işi bir ticaret olarak görmeli ve para kazanmaya bakmalısınız.

Tabi bu noktada normal bir alışveriş olmadığı için size para kazandıracak mallara yönelmelisiniz. Rağbet görmüyor gibi görünen pek çok taşınmaz değerinin çok daha üstüne satılıp sahibine iki katı getiri sağlaya bilmektedir.

Kaynağınız Kadar Yatırı Yapın

Alım satımişlemleri için yeterli kaynağa sahip değilseniz kar elde etmeniz de mümkünolmayacaktır. Kredi çekmek bu malların ticaretinden para kazanabilmenizeyardımcı olmaz. Ancak 200 bin TL’ye bir ev alabilir ve onu 250 bin TL’yesatabilirsiniz. 30 bin TL’ye bir araba alabilir ve 50 bin TL’ye satabilirsiniz.Bu ticaret size getiri sağlayacaktır.

Ancak elinizdeki meblağ ne kadar yüksek seo oranda yüksek yatırımlar yapmanız daha fazla getiri elde edebilmenize yardımcı olacaktır. Örneğin 200 bin TL’lik evi almak yerine 500 bin TL’lik bir yazlık satın alabilir ve otomatikman karınızı ikiye katlaya bilirsiniz.

Hangi İhaleye Katılacağınızı Önceden Belirleyin

İcralık olan mallar, çeşitli illerde devlet tarafından açık artırma usulü satışa sunulur. Siz de hangi taşınmaz için ihaleye katılacağınızı önceden bilmelisiniz. Çünkü bunu bilirseniz o taşınmaz için piyasa araştırması yapabilir ve en mantıklı teklifi verebilirsiniz. Örneğin ihalesine katılacağınız bir aracın piyasa rakamını bilmezseniz, onu ne kadara satabileceğiniz konusunda da bilgi sahibi olamazsınız.

İcra İhalelerine Nasıl Katılırım?

Takip edeceğiniz iki adres ile güncel icralık malları görebilirsiniz. Bunlar, www.ilan.gov.tr  Esatis.uyap.gov.tr

Malın takdir değerinin yaklaşık yüzde 20’sini icra dairesine, belirtilen süreler içerisinde yatırmanız gerekmektedir. Daha sonra icra dairesi tarafından açıklanan tarihlerde açık artırıma katılabilirsiniz.Bazı ilanlar için esatis.uyap.gov.tr üzerinden de tekliflerde bulunmanız mümkün. Eğer sizden başka aynı taşınmaza teklif veren olmaz ise malı yüzde 50 değerine sahip olabilirsiniz. Ancak KDV ödemesi de size ait olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.