Evde Salça Yapıp Satarak Para Kazanın

0

Evde Salça Yapıp Satmak

Sabit bir gelir fikrinden yorulan ve artık ek iş arama zamanın geldiğini düşünenler için yetenekleri el verdiği müddetçe salça yapmak ve satmak oldukça iyi bir fikir olabilir. Lezzetli yemekler yapmak için oldukça önemli bir unsur olan salçalar sizin için de önemli bir geçim kaynağı olabilir.

Bu işi yapmak için iyi bir ev hanımı veya salçayı yapmayı bilen herhangi birisi olmanız yeterli olmaz. Aşamaları bulunan ve oldukça dikkat isteyen bir iş olduğunu bilerek hareket etmek kar sağlayacaktır.

Evde Salça Yapıp Satmak

Bir gıda ürününü satmak için öncelikle bir işletme kurmak gerekir. Sizin ürünlerinizin satılabileceği ve ölçeğine sizin karar verebileceğiniz bir ticari işletme kurabilirsiniz. Bu işletmeyi kurduktan sonra atlamamanız gereken bir başka konu ise sigorta yaptırmaktır. Sigorta yaptırmak sizin ürünlerinizden alan ve kullanımdan sonra zarar gören birileri olması ihtimalini de korumaya alacaktır. Bu nedenle atlamamanız gereken önemli detaylardandır.

Yasal Süreç

İşletme kurmaya karar verdikten sonra gelen en önemli adım ise işletmenin yasal durumudur. Yasal olarak alınması gereken izinler ve ruhsatlar olmadan işletme kurmak mümkün olmaz. Bunun için ilçenizdeki belediye tarafından sunulan izinler hakkında bilgi toplamalı ve gereken şartları karşılamaya çalışmalısınız. Ardından vergi levhanızı almanız da gerekecektir.

Vergi levhanız kazancınızdan devlete düşen kısmın yasal olarak alınmasını sağlar. Ayrıca işletmeniz açıldıktan sonra işletme ruhsatınızın elinizden alınmaması için belli aralıklara yapılan denetimlerden de geçer not almanız gerekeceğinden dolayı uymanız gereken kriterlerin bir kereye mahsus olmadığının bilincinde olarak hareket etmelisiniz.

Yapım Aşaması

Yasal işlemler çözüldükten sonra atılması gereken diğer adım artık üretim aşamasıdır. Üretim aşamasında şişelenme veya korunma için gerekli olan malzemeleri edinmeniz önemlidir. Bunlar maliyet gerektiren işler olduklarında ise bunu yapan firmalar ile anlaşma yoluna gidebilirsiniz.

Salça Yapımı

İhtiyacınız olan pratik ve yapım aşamasında kullanılan bilgiler de işletmenizin yürümesi için oldukça önemlidir. İşletmeniz kaliteli, sağlıklı ve taze ürünler ürettiği müddetçe faydalı olabilir. Bunun sonrasında ise size kazanç olarak geri dönmeye başlayacaktır. Henüz bilmeyenler ve yapmayı isteyenler için ise pratik olarak domates salçası yapmak için gereken malzemeler ve işlemler sırası ile aktarılmıştır. Bunları izleyerek işin size ve yeteneklerinize uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Gerekenler

Ortalama 1 kilogram domates salçası elde etmek için orta büyüklükte 6 kilogram domatese ihtiyaç vardır. Ayrıca diğer bir malzeme ise sizin karar vereceğiniz oranda tuz olacaktır.

Hazırlanma Aşaması

Öncelikle domateslerin kesilmesi gerekir. Küçük parçalara ayırdıktan sonra tuzla birlikte pişirmeye çalışınız. Kaynayarak yumuşamasına ve tuzların emiliminin gerçekleşmesine izin verecek miktarda ateşte kalması yeterli olacaktır. Ardından tohumları ve kabukları ayırmalısınız. Domatesleri soğuması için dinlendirdikten sonra salça makinesi ile çekiniz. Salçanız hazır olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.