En Etkili Para Biriktirme Yöntemleri

0

Para Biriktirme Yöntemleri

Elinize geçen gelirin ihtiyacınız olandan fazlasını biriktirmek size gelecek zamanlar için oldukça fazla yardımcı olacaktır. Bunun için ise nasıl biriktirileceğine dair konularda belli yöntem ve stratejileri bilmeniz gerekir.

Birikimlerinizin otomatik hale getirilmesi ve düzenli olarak aylık bazda yapılması her anlamda daha kolay yol alınmasına neden olacaktır. Para biriktirme yöntemleri olarak aktarılan yolların ise size en uygun gelenlerinden başlamanız daha doğru yol almanızda önemlidir.

Otomatik Yöntem

Aylık ve düzenli bir gelirinizin olduğu düşünülmelidir. Çünkü aylık olarak otomatik şekilde yapılan birikimler her zaman uzun vadede daha iyi olacaktır. Ayın 1’inde maaş aldığınızı düşündüğünüzde maaşınızın %5’ini otomatik olarak alacak bir sisteme girebilirsiniz.

Maaş hesabınızdan otomatik olarak birikim hesabınıza kesinti yapılması için talimat bile verebilirsiniz. Bu sayede faturalarınıza ve diğer masraflarınıza da ne kadar para ayırmak zorunda kaldığınızı da net olarak görmeniz mümkün olur. Bundan dolayı otomatik talimat en güzel yol olacaktır.

Faturaların Nedeni

Her ay düzenli olarak ödediğiniz faturalara gelen zamlar veya kullanımdan kaynaklı bazı kaçaklar olabilir. Aylık olarak ödeme yapmak yerine yıllık bazda ödeme yapmanız daha ekonomik olmasını sağlayacağında uzun olan seçeneği seçmeli ve kar elde etmelisiniz. Uzun zamandır üyeliğinizin olduğu yerlerde ise kampanya talep edebilirsiniz.

Gereksizleri Belirleyin

Her ay düzenli olarak ödeme yaptığınız ve sabit gözüyle baktığınız ödemeleri değerlendirmelisiniz. Seçmeli bir sisteme geçmek sabit bir yöntemde kalmaktan her zaman daha iyi olacaktır. Tüm üyeliklerinizi yeniden gözden geçirmelisiniz. Çünkü üyeliklerinizin tamamını sonlandırmak veya satın almak gibi bir zorunluluğunuz yoktur. Sinemayı sevmediğiniz halde sinema paketine boşuna para ödemek zorunda değilsiniz.

Ev ve Kira Durumu

Evinizin sizin olması birikim yapmak için fazlasıyla güzel bir nedendir. Ayrıca kiracıysanız da size dayatılan rakamı kabul etmek zorunda olmamalısınız. Çünkü ev sahibi sizden memnun olduğu müddetçe sizden gelen olumlu ve makul talepleri geri çevirmeyecektir. Bunun için kira ödemesi yapmadan önce mutlaka fiyat konusunda yeniden konuşmayı denemelisiniz. Kaybedeceğiniz hiç bir şey olmayacağı gibi kazanmak için bir nedeniniz bile olabilir.

Borçlarınızı Taksitlendirmek

Borçlarınızın taksitlendirilmesi veya yeniden yapılandırması bazen farkında olmadan kazanç elde etmenize imkan tanır. Bundan dolayı siz de yapılandırma yapmanız ve yapmamanız durumunda nasıl bir kar veya zarar içinde olacağınızı değerlendirmelisiniz.

Zarf Usulü

Harcamalarınız bazen farkında olmadan ayrılması gereken tutarın çok üzerine çıkabilir. Bunun farkında olmak ise birikim yapmak için önemlidir. Birikim için bir zarfın içine belli bir sebep için para ayırmayı denemelisiniz. Ay sonunda dışarıda yemek yemek için ayırdığınız para bittiğinde yemek yiyemeyeceğiniz anlamına gelen bu durum gereksiz para harcanmasının da önüne geçecektir.

Final Sayılan yöntemleri uygulamak sizi diğer yollara göre her zaman öne taşıyacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.